КОРДОНИ У ВИХОВАННІ ДІТЕЙ

 «Єдиний спосіб ускладнити доросле життя своєї дитини – це зробити її дитинство дуже простим». Йтиметься про кордони у вихованні.

Цитата, яку я запозичила з книги «Балувати не можна контролювати» Берман Робін, як не можна до місця відображає питання побудови кордонів у вихованні. До речі, книгу рекомендую до прочитання.

Отже про саме поняття. Границі – це якась лінія, межа, у когось стінка чи забор, звичайно ж, не видимий ні оточуючими, ні самій людині. Ця лінія розділяє де закінчуються власність та інтереси одного і починаються іншого. 

Перш за все, батькам варто подивитись на власні кордони. 

‚« Дітей виховувати марно, все одно будуть схожі на нас» (англійське послів'я). Відповідайте чесно на кілька запитань.

1. Чи ставите ви інтереси дітей на перше місце, а свої, злегка бентежачись, тихенько ховаєте ніжкою під ліжко, неодмінно, щоби ніхто не побачивши?

2. Чи є у вас особиста година, яка належить тільки вам?3. Якщо він є – відчуваєте почуття провини, що робите щось тільки для себе?

4. Чи говорите ви про свої переживання, людині, яка їх викликала? 

Спливли відповідні картинки, відчуття та емоції? Варто звернути увагу та енергію на зміцнення стін. Процес цей може бути довгим, вимагає багато терпіння. 

Та й взагалі це справа така... дуже жива... Здається вже міцна кладка кирпична, аж ні - десь протікає, десь тріщина пішла, а часом обходячи володіння взагалі недобудована може виявитися. Я не втомлюся повторювати одну просту фразу - дитині набагато безпечніше стукатися по межі дорослого, ніж вантажити в них чи взагалі виявляти порожню. 

Згадайте, напевно у вашому досвіді були історії з дітьми, які ведуть собі дуже сухо, нахабно. Про таких кажуть: Зовсім від рук відбився. Все тому, що дитині страшнувато. Досвіду мало в житті, треба на щось спиратися. А ні на що. Їй би безпеку відчувати, щоб рости і розвиватися, а не витрачати енергію на виживання. У сім'ях де межі чіткі – діти менш тривожні. 

Що дозволяє відстоювати свої кордони та поважати кордони дитини?

 В першу чергу - вирощені та укріплені власні. В друга – батьківська стійкість.

Досягається:

1. Зрозумійте собі правила поведінки дитини. Обговоріть загальний перелік у сімейному колі.

2. Вмійте говорити чітке «ні» дитині. Ваша відмова - точка зростання та розвитку. Через відмову діти навчатимуться повазі чужих кордонів, і бонусом – гнучкості мислення. Потрібно ж шукати інших способів домогтися свого.

3. Виконуйте концепцію: «умовлянням / загрозам – НІ, наслідкам дій – ТАК». Розмов - завжди лише слова. І діти швидко засвоюють цю істину. Позначте наслідки поведінки - і обов'язково наведіть їх у виконання, якщо ваш договір був порушений.

4. Тримайте своє слово! Якщо вже сказали – робіть. Це і у вас сформує звичку думати, перш ніж сказати, і дитину навчити бути чесною та послідовною.

5. Хвалити за добрі самостійні поступки. Це завжди мотивує краще, ніж лайка та нагадування про погане.

6. Пояснюйте чому «це – погано». Просто заборонити – диктатура. А ось пояснити – значить навчити причинно-спадковим зв'язкам. Звичайно, список не повний. Але він скажімо так – базовий.